Dana 22. travnja 2015, operatori iz RK HFF (9A2SC, 9A3GSV i 9A6AA), radili su iz Posebnog botaničkog rezervata, Đurđevački pijesci, 9AFF-032. Uz promjenjive propagacije održano je oko 350 radioveza s korespondentima iz Europe, Azije i Sjeverne Amerike.
I dok je jedan operator radio na postaji, drugi su obilazili područje te se upoznali sa zanimljivom florom koja tu raste. Na lijepo uređenim informativnim tablama moglo se mnogo toga pročitati i naučiti a ona na kojoj je napisano da se “hoda na osobnu odgovornost” unijela je dodatnu opreznost… “Krvavi peski”, “Hrvatska Sahara”, tak su neki od naziva za ovog rezervata ili kako ih podravci zovu Đurđevečki peski.
Nastali su nanošenjem sedimenata s ledenjaka. Geografski i klimatski uvjeti pogodovali su zadržavanju pijeska na ovom području. Do kraja 19. stoljeća ovdje su još uvijek bili
“živi” pijesci. Prvi radovi na pošumljavanju pijesaka započeti su 1891. godine na inicijativu tadašnjeg pročelnika “Narodno-gospodarstvenog odsjeka Kraljevske zemaljske vlade” Mirka pl. Halper Sigetskog.
Dio pijesaka proglašen je 1963. godine posebnim geografsko-botaničkim rezervatom kao lako prepoznatljivim i jedinstvenim staništem u Hrvatskoj, a s namjerom očuvanja osebujnosti vegetacije gdje su se u uvjetima života na pijesku mogle razviti i prilagoditi samo određene biljne vrste, na jedinstvenim pješćanim formama sa posebnom dinamikom. Đurđevečki peski ušli su 2006. godine u okviru CARDS projekta, a prema popisu učinkovite zaštite malih zaštićenih područja NATURA 2000 u poseban pilot projekt njihovog očuvanja.
Ekipu iz Zagreba posjetile su i prijatelji iz Đurđevca, Marija, 9A5SM, i Martin, 9A2JK, te se, uz ugodan razgovor, upoznali s njihovim radom.