Traženje skrivenoga radiosignala
(obilježavanje Međunarodnog dana ptica selica)
U sklopu obilježavanja Dana ptica selica (International Migratory Bird Day), na poziv i zamolbu Zoološkog vrta grada Zagreba, članovi Radiokluba Hrvatska Flora Fauna boravili su 13. i 14 svibnja 2017. godine, od 10.00 do 18.00 sati unutar Vrta te posjetiteljima prezentirali jednu od popularnih radioamaterskih disciplina. U dogovoru s voditeljicom stručne službe Andreom Bračko, dipl.ing.biol. i edukatorom Igorom Franićem, mag.educ.biol., radioamateri su na tri skrivena mjesta postavili male odašiljače, koje su posjetitelji, pojedinačno ili u grupama, trebali pronaći. Mada su odašiljači bili male snage (200mW) a prostor je isprepleten metalnim ogradama i žicom (kavezi sa životinjama), tehničkih problema nije bilo. Edukator Igor je na svakom mjestu postavio plastificiranu fotografiju jedne od životinja, kako bi najmlađima što bolje dočarao ovu zanimljivu potragu. Radioamateri su se odlično pripremili. Njih trojica su bili spremni, u svako od šest predviđenih vremena, istovremeno povesti po jednu grupu (20 posjetitelja) te pronaći najmanje dvije „životinje“. Po povratku na start svaki od sudionika dobio je barem jedan slatki proizvod, koji je pribavio Radioklub. Posebno je nagrađen snalažljivi Jura, učenik četvrtog razreda jedne od zagrebačkih osnovnih škola koji je pronašao sva tri odašiljača ali i četvrti na startu (800mW, koji nije bio uključen u traženje), jer je znao da ga kod njega čeka njegova mama. A put do tamo nije znao…
Prije samoga starta, najmlađima je objašnjeno koje se životinje kod nas označavaju malim odašiljačima i zašto, te njihov princip rada. Članovi RK HFF odgovarali su i na pitanja izvan njihovoga hobija, s naglaskom na ptice selice. To i nije bio problem jer su od prošlog kolovoza svakodnevno pratili dvije obilježene rode koje su u razmaku od tjedan dana, iz Lonjskog polja (u suradnji sa zagrebačkim Zoološkim vrtom) poletjele „prema jugu“, noseći na sebi male odašiljače. Odraslijima je bilo zanimljivo čuti da su tijekom boravka u Africi, Novu godinu te dvije rode provele na zelenim površinama južnoga Čada gdje se spustila i obitavala golema jata skakavaca. O samom boravku u Južnom Sudanu, članovi RK HFF prikupljali su podatke od svojih prijatelja, tamošnjih radioamatera…
Posebno je bio zanimljiv izvorni minijaturni odašiljač koje je oko vrata tri godine nosio jedan lički medvjed u sklopu istraživačkog rada prof. Hubera. Kod nas slične odašiljače i dalje nose mnogi medvjedi ali i vukovi, risovi, jeleni…, kojima se prati međusobna interakcija pojedinih čopora, kao i zvijeri i njihove lovine.
Posjetiteljima je na raspolaganju bilo 10 ARG prijamnika (goniometara) i jedan odašiljač koje je Radioklub Hrvatska Flora Fauna, prije nekoliko godina, nabavio sredstvima Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport. U ovom zanimljivom projektu sudjelovali su članovi RK HFF Ivica (9A2HW), Ivan (9A6TT), Vitomir (9A3GSV) i Emir (9A6AA) . Posebno se zahvaljuju Željku (9A2EY), koji je kao vanjski suradnik posudio dio opreme te svojim znanjem i iskustvom pridonio uspjehu ovog događanja.
Ovo je početak trajnije suradnje Radiokluba HFF i zagrebačkog Zoološkog vrta. U tijeku su dogovori za još ozbiljnije akcije u koje će ciljano biti uključeni cijeli razredi pojedinih zagrebačkih osnovnih škola.
- 9A3GSV
- 9A2HW
- Mali štand Radiokluba Hrvatska Flora Fauna
- Skrivanje i maskiranje jednog odašiljača…
- … ovdje je drugi…
- … a ovdje treći-
- 2EY i 9A6TT
- 9A2EY, 9A2HW i 9A6AA
- 9A6AA
- 9A6TT i 9A3GSV
Pingback: RK HFF @ Svjetski dan ptica selica (International Migratory Bird Day) | Amateur Radio Club „Croatian Flora Fauna“