19.7.2020.
Uz suglasnost i potporu uprave Nacionalnog parka Brijuni članovi Radiokluba Hrvatska Flora Fauna, Robi, 9A8JJ, Franjo, 9A2MF i Mladen, 9A2NA, posjetili su otok Veliki Brijun te u sklopu 9AFF, 9ANP, IOTA i IOCA programa boravili na njemu 19.7.2020. godine. Prema naputku iz Uprave, dečki su radili s livade kraj plaže Jupiter tako da nikome nisu smetali. Koristili su pozivnu oznaku 9A8JJ/p te pod njom održali 317 radioveza. Kao što smo rekli, te veze vrijede i za diplomu Hrvatski Nacionalni parkovi (9ANP) o kojoj također brigu vodi ovaj Radioklub. Dnevnici su na klupskom serveru, popularnoj Sovi , kako za 9AFF, tako i za 9ANP program.
Čelništvo Radiokluba HFF se zahvaljuje Upravi NP Brijuni, posebno Voditelju stručnih poslova, g. Dujmoviću, na mogućnosti da našu dugo pripremanu aktivnost odradimo bez problema.
Evo nekoliko fotografija snimljenih u dolasku na Veliki Brijun i onih tijekom radioamaterskog rada.
Mada se na gore navedenom linku može puno toga saznati o ovom zaštićenom području, izdvojimo nekoliko podataka:
Sadašnje granice Nacionalnog parka Brijuni utvrđene 1999. godine obuhvaćaju otoke i okolno more s podmorjem te im ukupna površina iznosi oko 33,95 km2. Dužina obalne linije svih otoka iznosi čak 46,8 km. Najrazvedeniji otoci su Veliki Brijun (25,9 km) i Mali Brijun (8,3 km). Obale su uglavnom niske i kamenite, ali pristupačne zbog horizontalne slojevitosti stijena, a u nekim uvalama mjestimično ima šljunka i pijeska. Nacionalni park Brijuni obuhvaća 14 otoka.
Otoci nacionalnog parka Brijuni:
- Veliki Brijun
- Mali Brijun
- Sv. Marko
- Gaz
- Okrugljak
- Supin
- Supinić
- Galija
- Grunj
- Vanga (Krasnica)
- Pusti otok (Madona)
- Vrsar
- Sv. Jerolim
- Kozada
Geološki i geomorfološki gledano, Brijuni su nastavak zapadne Crvene Istre.
O otočnoj flori Brijuna možete saznati ovdje.